یا حضرت علی ابن موسی الرضا ع
دل را به دست پنجره فولاد میدهم اینجا برای هر دل بسته کلید هست

  

http://www.chtn.ir/UploadedFiles/Fa/News/1/Image21378.jpg

 تابلو ضامن آهو پربیننده ترین اثر موزه استاد فرشچیان

مدیر مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد گفت: تابلوی ضامن آهو که در سال 58 توسط استاد محمود فرشچیان خلق شده یکی از زیباترین و نفیس‌ترین آثار این استاد محسوب می‌شود که همواره مورد استقبال بازدیدکنندگان از موزه استاد فرشچیان قرار گرفته است.

......................

وی با اشاره به نوآوری‌ها و خلاقیت‌ بسیار قوی در آثار فرشچیان گفت: وی به وجود آورنده سبک و مکتب خاصی در نقاشی ایرانی است که در عین توجه به به اصالت ایرانی هستند که در عین توجه به اصالت مبانی سنتی این هنر با ابداع شیوه‌های نو، قابلیت و کارایی نقاشی ایرانی را افزایش داده و این هنر را غنا بخشیده است.

گفتنی است با تأسیس موزه استاد فرشچیان در مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد این امکان فراهم شده که هنردوستان بتوانند آثار این هنرمند بزرگ را در یک مجموعه مورد بازدید قرار دهند./120

http://www.chtn.ir/WebForms/Fa/News/NewsInfo.aspx?ID=22826

محمود فرشچیان در مصاحبه با واحد مرکزی خبر درباره این اثر گفت : این تابلو ، قسمت دوم اثر "ضامن آهو" است و کشیدن آن حدود یک سال و چهار ماه طول کشیده است.

وی با بیان اینکه ارادت خاصی به امام رضا (ع) و دیگرخاندان اهل بیت (ع) دارد، افزود : این تابلو را به عشق امام رضا (ع) کشیده و آن را به موزه آستان قدس رضوی هدیه کرده ام .

این هنرمند پیش از این نیز 12 اثر خود را از جمله "پنجمین روز آفرینش"، "عصر عاشورا" و "یتیم نوازی حضرت علی (ع)" به این موزه اهدا کرده است.

                استاد فرشچیان با بیان اینکه لطف و عنایت حضرت امام رضا (ع) شامل حال من شده است، اضافه کرد : وقتی می خواستم طرح ضریح مطهر امام رضا (ع) را بکشم، دست راستم که عضلات آن از قبل اسیب دیده بود و در صورت عمل نکردن از کار می افتاد، شفا پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه تابلوهای دیگری از جمله "حضرت قمر بنی هاشم"را نیز در حال کار دارد، گفت : تابلوی "نیایش فردوسی" را نیز به سفارش فرهنگستان هنر کشیده است.

تابلوی"ضامن آهو 2" چند آهو را نشان می دهد که از ترس شکارچی به دامان حضرت امام رضا (ع) پناه آورده اند و شکارچی با دیدن این صحنه و عظمت آن حضرت، کمان خود را می شکند و از شکار آنها منصرف می شود.

این اثربه مدت یک ماه در موزه استاد فرشچیان واقع در خیابان ولی عصر- انتهای خیابان زعفرانیه- مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به نمایش گذاشته شده است.

علاقه مندان می توانند برای تماشای این تابلو و دیگر آثار استاد فرشچیان هر روز از ساعت 8:30 تا 17:30 به این موزه مراجعه کنند.

استاد فرشچیان آثار زیادی در زمینه باورهای مذهبی و اهل بیت (ع) خلق کرده است.

نشان درجه یک هنر، مدال طلای هنر نظامی ایران، تندیس طلای اسکار و نشان هنر نخل طلایی ایتالیا و مدال طلای جشنواره بین المللی هنر بلژیک از جمله جوایزی است که این هنرمند کسب کرده است.

استاد محمود فرشچیان در سال 1308 شمسی در اصفهان متولد شده است.

مراسم رونمایی از تابلو "ضامن آهو 2" با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی از علاقه مندان به هنر در موزه استاد فرشچیان برگزار شد.

http://www.kalaghperes.blogfa.com/post-2254.aspx

تابلو ضامن آهو پربیننده‌ترین اثر موزه استاد فرشچیان است-عکس هردو تابلو ضامن آهو

دربالا

 

[ ۱۳۸٩/٤/٢۳ ] [ ۱:۳٦ ‎ب.ظ ] [ ن.غ ] [ نظرات () ]
درباره وبلاگ

نويسندگان
موضوعات وب
امکانات وب