RSS مخفف عبارت (Really Simple Syndication) یا به‌قولی (Rich Site Summary) است.
RSS نوعی از اسناد XML است که برای به اشتراک گذاشتن یا استفاده از عنوان‌های خبرهای جدید یا تیترهای یک سایت طراحی شده‌است. اولین بار شرکت Netscape در سال ۱۹۹۷ از RSS برای کم کردن ترافیک سایت و نشان دادن خلاصه خبرهای جدید استفاده کرد و پس از مدتی استفاده از آن عمومی شد.
RSS reader چیست ؟
RSS Reader یک نرم افزار خبرخوان الکترونیکی‌است. اکنون نرم افزارهای بسیاری در این زمینه وجود دارند که می توان با دانلود‌ آنها خبر خواند. اما به تازگی مرورگرهای اینترنتی نیز به سیستم خبرخوانی الکترونیکی مجهز شده‌اند. هرچند مرورگر اینترنت اکسپلور ویندوز هنوز به این سیستم مجهز نشده اما مایکروسافت قول داده در ویندوز ویستا چنین امکانی را برای کابران فراهم کنند. هم‌اکنون بسیاری از مرورگرها از جمله نت‌اسکیپ، موزیلا و اپرا مجهز به RSS Reader هستند.

متاسفانه توی سایتها یا وبلاگهای ایرانی هنوز ساختن سند RSS جا نیفتاده و همه‌گیر نشده.
در هر حال می توان از سایتهایی مثل جام جم آنلاین و این سایت با استفاده از Rss Reader ها از آخرین اخبار سایت به صورت فوری مطلع شد که لازمه آن استفاده از مرورگرهایی چون اپرا یا فایرفاکس میباشد.
بنا به درخواست یکی از دوستان این تاپیک به rss اختصاص داده میشود واز همینجا از تمامی کاربران دعوت میکنم به معرفی لینک rss های قرانی بپردازند ودر صورت همکاری دوستان تمامی خبرهای جدید را از طریق همین انجمن خواهید دید .