28 صفر...

 


بسم الله الرحمن الرحیم

صلى الله علیک یا رسول الله و على آل بیتک الطاهرین

٢٨ماه صفر سالروز رحلت سید انبیاء و برترین آفریده خدا محمد مصطفى (صلى الله علیه و اله و سلم) است. وجود مقدسى که خداوند متعال تمام جهان را به یمن او و عترت پاکش آفرید و نور او اول مخلوق خداوند است. پیامبرى که خداوند حکیم بارها در قرآن کریم او را ستوده است.
سخن در فضایل و مناقب آن حضرت بسیار است،اما آنچه در این مقام باید گفت عظمت مصیبت خاتم الانبیاء (صلى الله علیه و آله) است؛ تا آنجا که امام باقر (علیه السلام) در روایتى چنین مى فرماید: «من أصیب بمصیبة فلیذکر مصابه بالنبى (صلى الله علیه و آله) فانه من أعظم المصائب» (کافى ج٣ ص٢٢٠ )
هر کس به مصیبتى گرفتار شد، پس باید مصیبت خود را نسبت به پیامبر الانبیاء (صلى الله علیه و آله) بیاد آورد پس همانا که مصیبت پیامبر از بزرگترین مصیبتهاست.
در روایات ما گزارشهاى متعددى از آخرین روزهاى حیات شریف رسول خدا الانبیاء (صلى الله علیه و آله) و نیز آخرین لحظات آن حضرت نقل شده است از جمله:
صحیح بخارى معتبرترین کتاب اهل سنت چنین نقل مى کند: «زمانى که حال تب بر پیامبر شدید شد فرمود: کاغذى بیاورید تا برایتان نوشته اى بنویسم که پس از آن گمراه نشوید. عمر گفت: تب بر پیامبر خدا غالب شده است وکتاب خدا نزد ماست و براى ما کافى است.

پس اصحاب حاضر در جلسه با هم اختلاف پیدا کردند و بگو مگو زیاد شد. پیامبر فرمودند: از نزد من برخیزید و شایسته نیست در نزد من تنازع کنید. پس ابن عباس خارج شد در حالى که مى گفت: مصیبت! و تمام مصیبت! زمانى بود که بین رسول خدا و نوشته او مانع شدند.»(صحیح بخارى ج١، ص٣۶.)
همچنین ابن عباس چنین مى گوید: «هنگامى که وفات پیامبر فرا رسید گریستند تا محاسنشان از اشک، تر شد پس به آن حضرت گفته شد: یا رسول الله چه چیز باعث گریه شما شد؟ فرمود: براى فرزندانم مى گریم و براى آنچه شرار امتم پس از من با آنان خواهند کرد، گویا فاطمه دخترم را مى بینم در حالى که پس از من به او ظلم شده و فریاد مى زند: یا ابتاه، یا ابتاه، پس احدى از امتم او را یارى نمى کند.
فاطمه (سلام الله علیها) سخن پدر را شنید و گریست پس پیامبر به دخترشان فرمودند: دخترم گریه مکن! آن حضرت پاسخ داد: گریه من به خاطر آنچه پس از شما با من خواهد شد، نیست؛ بلکه من از فراق و دورى شما مى گریم یا رسول الله! پیامبر فرمودند: تو را مژده مى دهم که به زودى به من ملحق مى شوى پس تو اول کسى هستى که به من خواهد پیوست.»(امالى شیخ طوسى ص١٨٨)

...........................................

http://hagh14.blogfa.com/post/43/%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1-%D8%A8%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D8%AF%D8%AC%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%B4%D8%A8-%D8%B3%D9%87-%D8%AC%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%B9%D8%B2%D8%A7-%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%DB%8C-%DA%AF%D9%88%DB%8C%D8%AF-%D9%BE%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%AD%D8%B3%D9%86-%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%B1%D8%B6%D8%A7

 

 
گوگل
 

 

/ 0 نظر / 18 بازدید